Apie viešuosius pirkimus paprastai

viešieji pirkimai VilniujeDažnai girdima ir plačiai diskutuotina tema viešojoje erdvėja – viešieji prikimai. Tačiau ne kiekvienas paprastas mirtingasis tiksliai suvokia jų paskirtį bei naudą, vykdymo mastus.

Trumpai tariant viešasis pirkimas – tai Viešųjų pirkimų įstatymu reglamentuotas prekių, paslaugų ar darbų įsigijimas sudarant viešojo pirkimo – pardavimo sutartį. Siekiant užtikrinti lygias teisias juridiniams bei fiziniams asmenims parduoti savo prekes, paslaugas ar darbus, į pagalbą pasitelkiami viešieji pirkimai – konkursai.

Valstybinės, privačios įmonės ar fiziniai asmenys siekdami racionaliai panaudoti turimas lėšas skirtas įsigyti prekes ar paslaugas, užtikrinti jų kokybę skelbia viešųjų pirkimų konkursus. Pirkimai gali būti paskelbti viešai arba išsiuntus kvietimus pasirinktiems tiekėjams, o šie norintys dalyvauti turi atitikti konkurso nuostatas. Pateiktus pirkimų pasiūlymus galima rasti centrinio viešųjų pirkimo portale arba pasitelkus į pagalbą papildomus internetinius įrankius. Šie reguliariai pristato kokie viešieji pirkimai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ar kitame Lietuvos mieste, vykdomi ir atrenka juos pagal papildomus kriterijus (veiklos sritis, raktiniai žodžiai ir panašiai).

Viešuosius pirkimus organizuojanti gali tik užsiimantys viešąja veikla, kuri yra nekomercinio ar nepramoninio pobūdžio. Taip pat viešas ar privarys asmuo turi atitikti tam tikrus keliamus reikalavimus:

  1. 50proc. Veiklos turi būti finansuojama iš valstybinių ar fondų lėšų;
  2. valstybinių institucijų ar kitų viešųjų ar privačiųjų juridinių asmenų kontrolė;
  3. Valdymo, administracijos ar priežiūros organas turi būti sudarytas iš daugumos paskirtos valstybinės institucijos ar viešųjų ar privačiųjų juridinių asmenų.

Dėl kiekvieno Lietuvos miesto specifiškumo ir susikoncentravimo į tam tikras verslo, pramonės ar kitas sritis priklauso pirkimų mastai bei pobūdis. Pavyzdžiui, viešieji pirkimai Vilniuje labai skiriasi nuo Klaipėdos. Taip yra todėl, kad Klaipėdos mieste, priešingai nei visoje Lietuvoje, didžioji dalis pirkimų skelbiama vandens ūkio srityse.

Viešųjų pirkimų tarybos duomenimis 2016 metais bendra įvykusių pirkimų vertė siekė 4601,5mln. Eurų. Vien sostinėje buvo sudarytos 20 252 sutartys. Atsižvelgiant į tokius mastus, dažnam kyla abejonių dėl vykdomų pirkimų skaidrumo. Norint tai panaikinti viešieji pirkimai Vilniuje yra pristatomi Vilniaus miesto savivaldybės internetiniame puslapyje, kur visuomenė gali pareikšti savo nuomonę dar prieš įvykstant susitarimui.

 

1 comment / Add your comment below

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *