Miško vertė ir želdinių priežiūra

miško kainaMiškas – vertinga investicija. Tiesa, kad galėtumėte generuoti didžiausią pelną, turite skirti laiko tikslingai vykdomiems miškininkystės darbams. Šiandien įvairaus amžiaus miško kaina varijuoja itin plačioje „nuo–iki“ skalėje, tačiau visais atvejais mažesnės investicijos siejamos su prastesnės kokybės mišku, pvz., pigiausiai galima įsigyti jaunuolynus arba kirtavietes, kurių atsodinimui ir priežiūrai reikės skirti daug laiko ir pastangų. Vertingesnis miškas kainuos daugiau, tačiau tokį mišką kur kas lengviau parduoti – mišką superkančios įmonės domisi tiek medienos, tiek viso miško su žeme supirkimu.

Vertinant investicinę pusę, mišką apsimoka pirkti jaunesniame žmogaus amžiuje – tokiu atveju galima kalbėti apie didesnes pajamas ir gauti realios naudos. Perkant mišką būtina įvertinti čia augančių medžių brandos laiką, pvz., beržyno ar juodalksnyno branda pasiekiama per 20 metų, tuomet galima atlikti einamuosius kirtimus ar kirsti brandesnius medžius (jei tokių yra). Tai reiškia, kad iki pilno kirtimo, kuomet miškas sulaukia daugiau nei 60 metų, galima kas kelis metus gauti pajamų. Be to, tarpiniai kirtimai generuoja didesnes sumas, lyginant jas su plynuoju kirtimu, kadangi po pastarojo reikalingi miško atželdinimo darbai. Kitaip sakant, konkreti miško kaina priklauso nuo daugybės atskirų faktorių – įsigyto miško vertės, medžių rūšies, miškininkystės darbų ir t. t.

Jei nusprendėte įveisti mišką, skirkite laiko želdinių priežiūrai. Didžiausią pavojų medeliams kelia žvėrių elgesys ir ūglius stelbiantys medžiai. Iš tiesų, prižiūrėti mišką – investicijų, laiko ir kantrybės reikalaujantis darbas. Bene daugiausiai sunkumų kyla dėl kenkėjų ir miško žvėrių – stirnų, elnių, briedžių – elgesio, kurie nukanda medžio viršūnes ar nulupa stiebo žievę. Jei medelis nukandamas kelis kartus, jis pradeda krūmyti, dėl to keičiasi tiek medelio augimas, tiek jo vertė. Be to, želdinys gali žūti. Jei medžio žievė pažeista, per ją gali patekti įvairūs grybai, kurie supūdo stiebelius ir medis sunyksta. Šiuo atveju patikimiausia medelių apsaugos priemonė – aptvėrimas. Ūglius galima aptepti repelentais arba uždengti medelius specialiais gaubtais, taip pat – apkalti kuolais, kad žvėrys jų nepasiektų.

Medelių sunykimą gali lemti įvairios priežastys. Be anksčiau minėtųjų, želdinius puola ir sausros bei šalnos, vabzdžiai, ligos ir t. t. Jei medeliai yra sunykę, juos reikia atsodinti. Apskritai, visus sodinukus reikia apžiūrėti po mėnesio. Patikrinkite, ar ant jų nėra užbyrėjusių žemių, ar nėra apnuogintos medelių šaknys. Nuvytusių sodinukų vietoje turi būti pasodinti nauji medeliai. Jei aplink želdinuką laikosi vanduo, reikia padaryti griovelius, į kuriuos vanduo nutekėtų. Kad būtumėte tikri miško įveisimo (ar atsodinimo) kokybe, o subrendusio miško vertė būtų didelė, turėtumėte bendradarbiauti su miškininkystės paslaugas teikiančia bendrove.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *