Plaukai – viena iš sąvokų, ateinanti į galvą prisiminus vaikystėje skaitytas pasakas: kažkuri herojė vis šukavo savo ilgus, auksinius plaukus, o pas kitą jie buvo tokie tvirti, kad galėjo išlaikyti jaunikaitį, bandyti užsikarti į bokštą! Realiame gyvenime plaukų grožis taip pat labai svarbus. Tai – vienas iš komponentų, vartojamas apibrėžiant „gražios moters terminą“. Tiesa, natūraliai sveiki ir gražūs plaukai prilygsta Dievo dovanai. Moterims, kurioms to buvo pagailėta, plaukų priežiūra ir plaukų priežiūros priemonės tampa pagrindine pokalbių tema, o tais atvejais, kai situacija visiškai prasta ir reikalingas plaukų gydymas – ir dideliu galvos skausmu. Plaukų slinkimas, per lėtas augimas ir nuolat riebaluoti plaukai – bene dažniausiai minimos problemos, trukdančios džiaugtis norima plaukų išvaizda. Pastarosioms spręsti siūlomos įvairios plaukų priemonės, tačiau šampūnai lieka tuo, į ką dedama daugiausia vilčių. Pabandysime atsakyti į klausimus, kodėl slenka plaukai, kodėl riebaluojasi plaukai ir ką daryti, kad plaukai greičiau augtų?
Plaukų slinkimas
Natūralu, jog plaukai slenka kasdien, tačiau kai pastarųjų kiekis šepetyje, ant grindų ar dušo vamzdyje yra didesnis nei ant galvos, vertėtų sunerimti. Pasak specialistų, plaukų slinkimas moterims dažnai susijęs su vidinėmis priežastimis:
- nuolatiniu stresu, skatinančiu vyriškojo hormono testosterono kiekio padidėjimą organizme;
- tokiomis lėtinėmis ligomis kaip mažakraujystė, skydliaukės funkcijos sutrikimas ir kita;
- paveldimumu;
- padidėjusiu galvos riebalinių liaukų aktyvumu (odos porų užsikimšimas sutrikdo plaukų šaknų aprūpinimą deguonimi bei maisto medžiagomis);
- hormonų pokyčiais, susijusiais su tam tikrais moters gyvenimo etapais (pavyzdžiui dažnai moteriai po gimdymo slenka plaukai).
Visgi negalima nuvertinti ir išorinių veiksnių, neretai susijusių su mūsų pačių netinkama elgsena:
- žalingi įpročiai ir nepilnavertė mityba;
- nesaikingas plaukų tiesinimas, garbanojimas, džiovinimas ar tiesiog per tvirtas surišimas plaukų gumyte;
- netinkamos plaukų priežiūros priemonės (ypač prisotintos stiprių cheminių komponentų).
Plaukų slinkimo gydymas reikalauja pasitelkti kompleksinių priemonių visumą. Visų pirma būtina išsiaiškinti veiksnius, galimai įtakojančius šią problemą ir, kuriuos įmanoma, pašalinti. Svarbią vietą užima ir specialios priemonės nuo plaukų slinkimo. Gydymo pradžioje rekomenduojamas specialus šampūnas nuo plaukų slinkimo, savo sudėtyje turintis komponentų, skatinančių medžiagų apykaitą galvos odoje bei stiprinančių plauko svogūnėlį. Plaukų būklei pagerėjus, grįžti prie anksčiau naudoto šampūno nerekomenduojama. Idealus variantas – natūralūs šampūnai, pasižymintys švelniu poveikiu bei natūralių galvos odos funkcijų stimuliacija.
Plaukų riebalavimasis
Pusdienis – ir tavo tobulai atrodę plaukučiai praranda purumą ir atrodo it sulaižyti. Net pati stilingiausia šukuosena ar naujausia plaukų dažymo technologija ant riebaluotų plaukų neatrodys taip puikiai, kaip turėtų. Plaukų riebalavimasis susijęs su galvos odos liaukų aktyvumo padidėjimu. Riebalai reikalingi odos drėgmei užtikrinti, tačiau per didelio šių kiekio rezultatas – riebūs plaukai. Ši problema glaudžiai susijusi ne tik su paveldimumu, hormonais, lėtinėmis ligomis ar vartojamais vaistais – įtakos turi ir netinkamos arba neteisingai naudojamos plaukų priežiūros priemonės. Plauti plaukus 5 kartus per dieną ir taip bandyti išlaikyti jų grožį – ne išeitis (priešingai – problema gali tik dar labiau suaktyvėti). Jūsų vonios kambaryje turėtų atsidurti šampūnas riebiems plaukams, pasižymintis giliu valomuoju, raminamuoju, riebalų liaukų sekreciją reguliuojančiu poveikiu. Net pats geriausias šampūnas riebiams plaukams savo darbo neatliks maksimaliai gerai, jei bus netinkamai naudojamas. Rekomenduojama plaukus šampūnu perplauti du kartus, o priemonės likučius skrupulingai išskalauti. Kondicionieriai, turint riebaluotis linkusius plaukus, turėtų būti tepami tik ant plaukų galiukų.
Plaukų augimo skatinimas
Likimo ironija: vaikystėje plaukai, bededant jokių pastangų, augo it ant mielių, o štai dabar, tepliok netepliojus, nejuda iš vietos! Dažniausiai plaukų augimas sutrinka dėl to, jog organizmas nėra pajėgus aprūpinti galvos odą reikalingoms medžiagomis. Tad, visų pirma, reikia pasirūpinti pilnaverte mityba (į racioną būtina įtraukti baltymų gausių produktų), vartoti atitinkamus maisto papildus (vitaminai B ir C, kalcis, kalis, magnis, chromas, selenas, siera, jodas ir kiti), rasti laiko galvos masažui bei…papildyti kūno priežiūros priemonių atsargas specialiai tam skirtais produktais. Šampūnas plaukų augimui maitina galvos odą, stiprina plauko svogūnėlius, atgaivina pažeistus plaukus. Tokie šampūnai dažniausiai universalūs – skirti ne tik moterims, bet ir vyrams.