Jeigu turite savo sodą ir dar nežinote kas yra kompostas, tuomet jums reikėtų tuo pasidomėti, kadangi kompostas jums be jokios abejonės galėtų praversti – tai yra įvairių organinių medžiagų miksas, kuris padeda dirvai ir gali išlaikyti žemę purią net ir tada, kai cheminės trąšos arba mineralinės trąšos to padaryti nebegali.
Kompostas turi daug privalumų
Dirvos specialistai pastebėjo, kad kompostas turi nemažai pranašumų prieš kitas trąšos rūšis. Galima pradėti kalbėti apie tai, kad kompostas neturi visiškai jokių neigiamų savybių, ko negalėtume pasakyti apie kitas trąšas, kurios gali vieniems augalams padėti augti, o kitus šiek tiek pagadinti.
Pavyzdžiui, jeigu jūsų dirvoje yra gerokai per daug molio, tuomet išspręsti šią problemą padės toks kompostas, kuris padidintų oro pralaidumą, o jeigu jūsų dirva yra pernelyg smėlinga, tuomet reikia atkreipti dėmesį į komposto, galinčio sulaikyti drėgmę savybes.
Kompostas yra pats natūraliausias būdas tręšti augalus, kadangi jo viduje dauginasi organinės medžiagos. Savaime suprantama, jog tas pats vyksta ir dirvoje, tačiau reikia atkreipti dėmesį, jog kompostavimo vietoje šie visi procesai yra kur kas labiau sukoncentruoti, todėl ir efektas gali būti geresnis. Kiekvienai dirvai reikia nemažai azoto, fosforo, kalio ir kitų pačių naudingiausių medžiagų – būtent gerai sutvarkytas kompostas gali padėti dirvai atgauti visas šias reikalingas medžiagas.
Kaip ruošti kompostą?
Norint teisingai paruošti kompostą, jums reikia žinoti, kad tos augalinės atliekos, kurias jus dedate į kompostą, tampa kompostu tik tada, jeigu yra pakankamai gyvų organizmų, kurie šias medžiagas suskaldo. Taigi, vienaip ar kitaip, reikia pasistengti, kad tų organizmų būtų daugiau ir jie būtų aktyvūs.
Bakterijos ir grybai reikalauja azoto, fosforo, anglies. Be abejo, reikia pasirūpinti, kad kompostavimo vietoje būtų pakankamai šilta ir drėgna, tačiau reikia nepamiršti, kad šie gyvi organizmai turi turėti ir pakankamai oro.
Turbūt pastebėjote, kad žmonės, kurie užsiima kompostavimu, gana dažnai permaišo komposto krūvas, taip pat jas laisto ir uždengia. Taip yra daroma todėl, kad kompostas išsilaiko tik esant geram šilumos ir karščio santykiui – savaime suprantama, kad visa tai neveiktų, jeigu būtų šalta ir sausa.
Taigi, norint tinkamai kompostuoti, jums reikia prižiūrėti, kad gyvi organizmai komposte gautų pakankamai anglies ir azoto, taip pat kad būtų pakankamai šilta ir drėgna, tačiau nepamirškite ir apie deguonį.