Kas yra produktų ženklinimas?

produktų ženklinimasPaimkite bet kurią pakuotę, kartoninę dėžę, laišką. Ant jų būtinai rasite tam tikrus spaudus, lipdukus. Tai – produktų ženklinimas – spausdinimas arba klijavimas ant pakuočių, etikečių ir gatavų produktų. Norime supažindinti su produktų ženklinimo principais ir esminiais įrengimais.

Pirmiausia, reiktų išskirti visą produktų ženklinimą į pramoninį ir rankinį. Atskirti juos labai paprasta. Pramoninis produktų ženklinimas yra tada, kai pakuotės ar produktai ženklinami automatiškai, dideliais kiekiais dar gamybos metu arba sandėliuose. Rankinis ženklinimas – kai tam tikrus spaudus ar lipdukus rankomis uždeda žmogus. Tikriausiai pastebėjote ant prekių nedidelius lipdukus su kaina. Taip, jos uždėtos rankiniu būdu.

Pramoniniai produktų ženklinimo įrenginiai yra kontaktiniai arba bekontakčiai. Kontaktiniai – tokie, kurie pakuotes ženklina prie jų prisiliesdami specialiomis dažančiomis juostelėmis, štampais ar lipdukų klijavimo aparatai. Bekontaktiniai – tie, kurie konvejeriu važiuojančias pakuotes tiesiog apipurškia dažais prie jų neprisiliesdami. Tai savotiški rašaliniai spausdintuvai, kurie yra skirti pakuotėms pažymėti. Jie montuojami gamybinėse linijose, todėl reikia aiškiai žinoti, kokių užrašų reikia.

Visi aparatai yra programuojami – jiems kiekvieną kartą turi būti nurodoma, kokius statinius ir kintančius užrašus rašyti ant pakuočių. Tai dažniausiai būna įvairūs brūkšniniai kodai, unikalūs numeriai, Q-kodai ir t.t.

Daugelis pramoninių įrenginių dirba spaustuvės technologijų pagrindu. Tai įvairūs voleliai, ratukai, dažančios juostelės, plėvelės ir t.t.

Etikečių spausdintuvai – labai didelė produktų žymėjimo rinkos dalis. Tai tokie spausdintuvai, kurie iš karto atspausdina etiketes ir kitus spaudinius (gali būti pritaikomi spausdinti bilietams, lažybų kortelėms ir t.t.) su kintančiais skaitmenimis ir ženklais. Jų būna tiek profesionalių, tiek paprastų, tinkamų tik labai paprastoms operacijoms – pavyzdžiui, ant spalvoto lipnaus popieriaus atspausdinti lipdukus su kainomis ar nuolaidomis.

Produktų ženklinimas – ne tik etikečių spausdinimas ir spausdinimas ant pakuočių. Taip pat į šią kompaniją reiktų priimti ir etikečių klijavimo mašinas. Tai gali žmonės, bet kai etikečių tūkstančiai ir milijonai, ką tada daryti?

Dažančios juostelės – labai įdomi technologija, naudojama ne itin plačiai. Jos naudojamos tik specialiuose spausdintuvuose, kurie spausdina prekių galiojimo laikus, sudėtį ir t.t.

Kaip matote, pakuočių ženklinimas – labai įdomi sritis, be kurios neapsieina nė viena gamybinė įmonė. Nepatikėsite, bet gamyba Lietuvoje vystosi labai sparčiai.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *