Teisė – paklausi ir visuomenėje vis dar prestižine laikoma specialybė, kurios keliu nukreipti savo atžalą norėtų ne vienas tėvelis. Tai – plati sritis, skylanti į keletą atskirų profesijų, viena iš kurių – advokatai. Pastarųjų „kepykla“ – universitetai bei kolegijos, suteikiantys teisinį išsilavinimą bei paklojantys teorinius pagrindinius verstis šia veikla. Tolimesnė karjeros sėkmė priklauso nuo asmeninio tinkamumo šiam darbui, ryžto tobulėti profesinėje srityje ir atkaklumo. Advokatai Vilniuje skaičiuojami toli gražu ne ant rankų pirštų (mažesniuose miesteliuose konkurencija yra gerokai mažesnė), tad norinčiųjų prasimušti laukia gana nelengvas kelias. Vieni bando įsidarbinti advokatų kontoroje, kiti verčiasi individualia veikla. Tačiau praktikoje apstu ir liūdnų pavyzdžių, kai, ilgus metus krimtus sudėtingus mokslus, tenka sėstis ir į prekybos centro kasininko vietą…
Advokatai Vilniuje ne tik ištisai sėdi teismo posėdžiuose, bandydami išeisinti savo klientus. Šios specialybės atliekamų veiklų spektras išties platus. Teikiamos ikiteisminės ir teisminės konsultacijos pačiais įvairiausiais klausimais (tarkime, skyrybų, turto dalybų, vaikų globos ir panašiai), fizinio ar juridinio asmens vardu atstovaujama teismuose bei kitose įstaigose, tvarkomi dokumentai ir panašiai. Karjeros pradžioje advokatai Vilniuje mielai imasi tvarkyti įvairaus pobūdžio reikalus – taip kaupiasi patirtis, formuojasi žinomumas, bei, savaime, suprantama „kapsi“ pinigai. Vėliau neretai gilinimasi tik į tam tikrą konkrečią sritį, tarkime – darbo santykių, šeimos, bankroto ir restruktūrizacijos, nekilnojamojo turto teisė ir panašiai. Pripažinimą turintys advokatai gali sau leisti būti išrankūs ir imtis tik profesiniu (kartais ir asmeniniu) atžvilgiu įdomių bylų.
Kaip minėjome, baigtos studijos dar negarantuoja, jog visi absolventai taps žinomi advokatai Vilniuje ar kitame mieste. Dažniausiai atkrenta tie, kurie šiam darbui nėra tinkami kaip asmenybės – gerai, jei tai paaiškėja studijų eigoje, bet neretai suvokimas, jog pasukai netinkamu keliu, ateina tik minant darbo biržos slenkstį. Geri advokatai turi turėti loginį mąstymą, tačiau būtinas ir savotiškas kūrybiškumas: neužtenka išmanyti „sausus“ įstatymus, privalu sugebėti juos pritaikyti neretai itin sudėtingose situacijose. Reikia rasti savotišką balsansą tarp empatijos ir nešališkumo – dažnai tai gana sudėtinga. Įsivaizdavimas, jog advokato diena prasideda 8-tą valandą, o baigiasi 17-tą – dažniausiai klaidingas. „Namų darbams“ laikas neretai neskaičiuojamas ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais. Juk teisė – sritis, kurioje nuolat spaudžia terminai bei būtina įsigilinti į menkiausias analizuojamo atvejo detales.
Jei jaučiate, jog teisė – jūsų pašaukimas, nesibaiminkite kalbų, neva advokatų mūsų šalyje ir taip per daug. Geram specialistui vietos atsiras visada. Aišku, kaip jau supratote, be asmeninių pastangų sėkmės tikėtis neverta.