Asmenybės testai tapo neatsiejama šiuolaikinio personalo valdymo dalimi, suteikiančia naudingų žinių apie asmens elgesį, prioritetus ir potencialą. Šie testai yra pagrįsti įvairiomis psichologijos teorijomis, kurios padeda paaiškinti, kodėl ir kaip žmonės skiriasi savo asmeninėmis savybėmis. Suprasdami šias teorijas, galime geriau įvertinti naudojamus įrankius ir efektyviau juos pritaikyti personalo valdyme, pavyzdžiui, atrankoje, komandos formavime ir vadovų ugdyme.
Carl Jung asmenybės teorija
Carl Jung darbai ir tyrimai padėjo pagrindą daugeliui šiuolaikinių asmenybės vertinimų, ypač Myers-Briggs tipų vertinimui (MBTI). Jung teigė, kad žmonės turi įgimtus psichologinius rinkinius, kurie veikia jų elgesį ir veiksmus. Jis visuomenei pristatė ekstraversijos ir introversijos sąvokas, kurios apibūdina, iš kur žmonės semiasi energijos – iš socialinių sąveikų ar individualaus apmąstymo.
C. Jung taip pat identifikavo keturias pagrindines sąmonės funkcijas: mąstymą, jausmą, pojūtį ir intuiciją. Šios funkcijos apibūdina, kaip žmonės suvokia pasaulį ir priima sprendimus. Šių funkcijų derinys su ekstraversija ar introversija sukuria skirtingus asmenybės tipus – šią koncepciją plačiai pritaiko daugelis asmenybės testų.
Meredith Belbin komandiniai vaidmenys
Meredith Belbin praplėtė asmenybės teoriją komandos dinamikos kontekste. Jo darbe identifikuojami devyni skirtingi vaidmenys, kuriuos asmenys gali natūraliai prisiimti komandoje. Šie vaidmenys skirstomi į 3 vaidmenų kategorijas:
- socialiniai vaidmenys:
- išteklių tyrinėtojas
- komandos narys (padedantis komandai)
- koordinatorius
- mąstymo vaidmenys:
- idėjų generatorius
- stebėtojas
- vertintojas
- specialistas
- veiksmo arba užduoties vaidmenys:
- formuotojas
- įgyvendintojas
- užbaigėjas
Kiekvienas vaidmuo suteikia komandai unikalių stiprybių, o šių vaidmenų supratimas padeda personalo vadovams kurti labiau subalansuotas ir efektyvesnes komandas.
M. Belbin teorija
M. Belbin pabrėžia, kad komandos efektyvumą lemia ne tik įgūdžių ir patirties, bet ir asmenybės įvairovė. Pasak M. Belbin, gerai subalansta ir optimaliai veikianti komanda – tai įvairių vaidmenų derinys.
Henry Mintzberg vadybos vaidmenys
Henry Mintzberg sutelkė dėmesį į tai, kaip skirtingos asmenybės gali atitikti įvairias vadybos roles. Jo teorija teigia, kad vadovai atlieka dešimt pagrindinių vaidmenų, suskirstytų į tris kategorijas: tarpasmeniniai, informaciniai ir sprendimų priėmimo. Mintzberg tyrimai bei darbai pabrėžia, kad skirtingoms rolėms gali prireikti skirtingų asmenybės bruožų. Pavyzdžiui, „Simbolio“ (tai gali būti atstovas arba organizacijos ambasadorius) vaidmeniui gali būti naudingas ekstravertiškas asmenybės tipas, o „Stebėtojo“ vaidmeniui gali prireikti asmens su aukštu sąžiningumo ir dėmesio detalėms lygiu.
H. Mintzbergo teorija siūlo asmenybės bruožus suderinti su skirtingų vadovo vaidmenų reikalavimais ir tokiu būdu padėti organizacijoms nustatyti tinkamiausius asmenis į atitinkamus vaidmenis.
Populiariausi asmenybės modeliai personalo valdyme
Didžiojo penketo asmenybės bruožai
Didžiojo penketo asmenybės bruožai, dažnai vadinamas OCEAN modeliu, yra vienas iš plačiausiai pripažintų asmenybės supratimo būdų. Jis suskirsto asmenybę į penkias pagrindines dimensijas:
- Atvirumas patirčiai: vaizduotė, kūrybiškumas ir naujos patirties troškimas.
- Sąžiningumas: patikimumas, organizuotumas ir didelis dėmesys detalėms.
- Ekstraversija: komunikabilumas, pasitikėjimas savimi ir aukštas energijos lygis.
- Sutikimas: polinkis į bendradarbiavimą, pasitikėjimą ir empatiją.
- Neurotizmas: emocinis stabilumas ir gebėjimas valdyti stresą.
Šie bruožai gali labai skirtis tarp asmenų. Todėl asmenybės, vertinant pagal didžiojo penketo asmenybės bruožus, gali būti suprantamos kaip skirtingų lygių bruožų derinys, dėl šios priežasties kiekvieno žmogaus asmenybė yra unikali ir sudėtinga.
HEXACO modelis
HEXACO modelis yra išplėstas Didžiojo penketo modelis, pridėdant šeštą dimensiją: sąžiningumas – nuolankumas. Šis bruožas vertina savybes, susijusias su nuoširdumu, sąžiningumu ir kuklumu. Šios savybės svarbios norint suprasti asmenybę etikos ir vientisumo kontekste.
HEXACO modelis suskirsto emocinio stabilumo sąvoką į du skirtingus veiksnius: emocionalumą ir ekstraversiją. Tai leidžia aiškiau suprasti, kaip asmenys moka valdyti savo emocijas ir kaip jie bendrauja. Emocionalumas parodo jautrumą emociniams išgyvenimams ir reakcijas, o ekstraversija – tai, koks žmogus yra atviras ir socialus.
Asmenybės vertinimo modelių panaudojimas organizacijų personalo valdyme
Asmenybės testai yra labai dažnai naudojami organizacijų personalo valdyme. Taigi susipažinimas su asmenybės vertinimo teorijomis padeda lengviau suprasti, kuris modelis ką matuoja bei vertina, ir kuris iš jų yra tinkamiausias jūsų organizacijose. Nesvarbu, kurį modelį pasirinksite – visi jie yra apie asmenybės bruožus ir jų įtaką asmens suvokimui, elgesiui, bendravimui ar bendradarbiavimui.
Tik labai rekomenduojama pasirinkti mokslu grįstus asmenybės testus, kuriuose yra integruoti aukščiau išvardinti modeliai. Tuomet būsite tikri, jog informacija, gauta naudojant asmenybės testus, bus patikima ir padės jūsų organizacijos žmonėms jaustis geriau, suformuoti subalansuotas bei įvairias komandas. Ir visa tai ves jūsų organizaciją į sėkmingą tikslų įgyvendinimą.