Kas atsakingas? Rangovas

statybų rangovasStatybų procese dalyvauja labai daug subjektų atsakingų už skirtingas sritis. Kaip ir visur, taip ir statybų procese dažniau nei dažnai pasitaiko įvairiausių defektų už kuriuos reikia kažkam atsakyti. Dažniausiai, statybų rangovas yra asmuo, kurio pečius užgula atsakomybė už visų prie projekto dirbusių šalių darbą. Kokios to priežastys ?

  1. Rangovo verslas – statybos darbų atlikimas. Siekdamas pelno šiame sektoriuje rangovas privalo išmanyti savo teises bei pareigas, nes veikia savo rizika, prisiima atsakomybes. Rangovas jau sutarties sudarymo metu, turi numatyti, įvertinti galimus nuostolius, problemas ir sudaryti sąlygas, jų išvengti. Kitu atveju numatoma, kad statybų rangovas nevykdė savo įsipareigojimų.
  2. Dar projekto pradžioje rangovas nesiima reikiamų priemonių, jau gręsiantiems nesusipratimams sustabdyti. Priešinga reakcija padėtų išvengti atsakomybės taikymo ar bent jau būtų pagrindas ją sumažinti. Ne retai pasitaikantis reiškinys, kai užsakovas pateikia nurodymus, o rangovas, vietoje perspėjimo apie galimas pasekmes, aklai juos vykdo, nenorėdamas priešintis ar stabdyti rangos darbus. Jo manymu atsakomybė nesėkmės atveju bus pasidalinta su užsakovu, tačiau dažniausiu atveju rangovas kenčia vienas.
  3. Dažnas statybų rangovas susidūręs su užsakovų nepasitenkinimu, dėl atliktų darbų kokybės, nemoka apginti savųjų interesų, o tiesiog verčia kaltę ant subrangovų. Tokiu būdu defektų sprendimas nevyksta, tik sugadinami darbuotojų santykiai ir iškeliama įtampa. Taip rangovas parodo savo nekompetentingumą ir kitų projektų metu, dar didesnė atsakomybė užkeliama ant jo pečių. Kitų vykdytojų požiūriu visi nesklandumai kyla dėl rangovo neprofesionalumo.

Net ir akivaizdžių užsakovo ar kitų statybos proceso narių pažeidimai neįrodo ir nepaveikia, rangovo atsakomybės išvengimo. Veiksmai, tokie kaip neteisėti užsakovo paliepimai, pareikalauti nukrypimai nuo projekto, nesudarytos tinkamos sąlygos, nekokybiškos medžiagos – vertinami kaip rangovo klaida, nes būtent jo pareiga įspėti, informuoti ar net sustabdyti statybas, jeigu galimos neigiamos pasekmės. Tai įtraukiama į pareigas sutarties vykdymo metu, todėl dažnu teismo sprendimu, statybų rangovas būna baudžiamas.

Taigi, norint išvengti ar sumažinti atsakomybę, verta atidžiai atsižvelgti į sutartyje nurodytas pareigas. Taip pat, svarbu, iškilus nesklandumams raštu, tinkamai įformintus pranešimus pateikti proceso dalyviams, kad būtų išvengta faktų įrodymo sunkumų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *