Iki 1993 metų visoje Europos Sąjungoje pagrindinis dokumentas, kuris leisdavo atlikti statistinius tyrimus apie prekių įvežimą bei išvežimą iš šalių būdavo muitinės deklaracijos. Tačiau po 1993 metų susiformavus bendrai ES rinkai, sąjungos nariai įteisino naują dokumentą — intrastato ataskaitą. Taigi, pagal įstatymuose numatytą reglamentą, visos Europos Sąjungos narės, tai yra narių įmonės privalo teikti duomenis ir visą informaciją apie prekių judėjimą į šalį bei iš šalies. Intrastato ataskaitų teikimas leidžia tiksliau nustatyti produktų pasiskirstymą šalių rinkose.
Paprastai kyla klausimas, jeigu Europos Sąjunga turi vieną bendrą rinką, tai kodėl reikia rinkti šiuos duomenis? Atsakymas labai paprastas, nors ES turi bendrą rinką, tačiau kaip matome iš šalių padėties, mes bendros ekonominės sistemos dar nesame sukūrę, todėl duomenys yra būtini ne tik ES vyriausybei, bet ir vartotojams bei žinoma, tiems, kuriems intrastato ataskaitų teikimas yra būtinas — verslininkams.
Paprastai valdžia, tarkim Lietuvos vyriausybė, naudoja intrastato informaciją vertindamos šalies ekonomiką, bei lyginant kitų šalių ekonomikos raidą. Stebi ko reikia šalies rinkai bei kas gali atnešti didesnį pelną. Taip pat šie rodikliai yra labai svarbūs ir pačiai prekių plėtrai, ūkininkams, Finansų ir Ūkio ministerijoms.
Intrastato ataskaitų teikimas yra verslininkų įsipareigojimas, kuris yra privalomas kiekvienam prekes įvežančiam bei išvežančiam gamintojui, jeigu įmonė neteikia ataskaitų apie produkcijos judėjimą, įmonė gali užsitraukti dideles baudas bei būti patraukta baudžiamajai atsakomybei. Kam verslininkams reikalinga ši statistika? Paprastai tai padeda išanalizuoti bei susistatyti kitų metų planus, nes iš statistikos matoma, kurioje ūkio šakoje geriausia plėstis. Kas rinkoje yra populiaru. Taip įvertinama rizika ir pasveriama sėkmė, todėl lengviau planuoti naujas veiklas. Taip pat ši statistika gera naujoms įmonėms ar itin konkurencijoms įmonėms, kadangi statistikos duomenų dėka galima pranokti konkurentus, arba tiesiog labai sėkmingai atsidurti rinkos viršuje, žinant ko reikia vartotojams. Beje, informacija padeda lengviau plėstis į užsienio šalių rinkas.
Taigi, dar 1993 metais įvestas intrastato ataskaitų teikimas išties tapo naudingas daugeliui. Tai padėjo verslo sektoriui plėstis į kitas rinkas, o valstybės sektoriui geriau suprasti produktų judėjimą per pasiskirstymą.