Kai prieš maždaug 9 metus lankiausi Briuselyje, užsukusi į vieną iš daugelio specializuotų kavos parduotuvių – norėjau parvežti tėvams lauktuvių, skanios kavos. Malonūs konsultantai papasakojo apie kavą ir uždavė esminį klausimą, kaip taisau kavą – automatiniu kavos aparatu, kavos aparatu su filtru, french press, turkišku kavinuku? Mano atsakymą, jog taisau kavą puodelyje užplikydama karštu vandeniu, jie suprato kaip kažkokį kalbos barjerą, kaip nesugebėjimą rasti tinkamų žodžių anglų kalba ir iš vienos pusės ir iš kitos. Taigi pasijuokėme ir įsigijau kažkokios kavos, kuri realiai buvo skirta besimėgaujantiems prancūziškame kavinuke (french press) paruošta kava. Tik vėliau susivokiau, kad „kavą puodelyje“ geria išties nedaug tautų, tačiau ar tai yra blogai? Žinoma, ne, juk prancūzai geriau iš vienokio kavinuko paruoštą kavą, turkai kitokio, italai geria ekspreso, o anglai apskritai geria arbatą. Tad mes savitai išskirtiniai – geriame iš puodelio.
Net nekeisdami kavos ruošimo įpročių, galima truputį „paturbinti“ savo kavos skonį, daugiau dėmesio skirdami detalėms ir kokybei. Tad dalinuosi keliais patarimais, kaip gerti dar gardesnę kavą, nei gėrėte iki šiol.
Kavos pupelės ir kavamalė
Pirmas žingsnis gardesnės kavos link – atsisakyti maltos kavos iš parduotuvės, o pirkti kavos pupeles ir maltis jas namuose. Kavamales daugelis turi iš senų laikų namuose, o jei neturi, tai jas galima visai nebrangiai įsigyti iš el.parduotuvės https://www.b-a.eu/c1707/Kavamales
Sumalta kava geriausiai išlaiko aromatą apie du mėnesius nuo sumalimo. Tačiau masine gamyba užsiimančios kompanijos nėra pajėgios(ir greičiausiai nesuinteresuotos) pažymėti malimo datos ant pakuotės, tad realiai matome tik galiojimo datą. Taigi, norint kontroliuoti ką geriame, geriausia pirkti kavos pupeles ir jas maltis nedideliais kiekiais, geriausia ne ilgesniam periodui kaip 2 savaitės. Kavamalė neužima daug vietos, ją galima panaudoti ir kitų produktų smulkinimui (malti prieskoniams, pipirams), o galimybė susimalti savo kavą užtikrina geresnį skonį.
Rinkitės Arabiką
Kuomet kalbama apie kavos rūšis, išties lengva pasiklysti, nes kavos skonis priklauso nuo to kur augo kavamedis, kokia aukštyje, koks oro drėgnumas toje klimato zonoje, kaip ir kada jos buvo nurinktos, kaip džiovintos, galiausiai kaip skrudintos ir kokiomis sąlygomis laikomos. Niuansų daug ir juos visus supaistyti gali būti sudėtinga. Tačiau vienas paprastas dalykas, kurį lengva atsiminti – Arabika yra geresnė nei Robusta. Robusta yra mažiau kokybiška kava, ji pigesnė, todėl siekiant sukurti ekonomiškas kavos rūšis gamintojai maišo Arabiką su Robusta. Visgi skonis išduoda – Robusta yra prėskesnio skonio. Todėl jei renkatės kavą, rinkitės 100 proc Arabika pupeles. Beje, nėra tokio dalyko kaip minkštesnės, kietesnės ar tinkamesnės kavamalei – kavamalė visas puikiausiai sumala.
Neužpilkite kavos verdančiu vandeniu
Nepulkite užpilti kavos puodelyje tol kol vanduo virdulyje dar burbuliuoja. Po užvirimo palaukite bent minutę ar dvi ir tuomet užpilkite. Pilant susidarys lengva kavos puta, o kavos tirščiai pakils su puta. Tačiau neskubėkite maišyti, leiskite kavai bent minutę pritraukti ir tik tuomet šaukšteliu pamaišykite kavą. Cukrų įsidėkite jau prieš geriant, nedėkite į puodelį prieš užpilant vandenį.