Lietuva turi turtingą daugiau nei šimtmečio kino istoriją. Nuo ankstyvosios nebyliosios eros iki šių dienų lietuviški filmai užkariavo žiūrovų širdis ir protus tiek šalies, tiek tarptautiniu mastu. Taigi, jei jus domina lietuviški filmai online, apžvelgsime lietuviško kino istoriją ir kai kuriuos svarbiausius jį formavusius filmus.
Pirmąjį lietuvišką filmą 1909 m. sukūrė lietuviško kino pradininkas Antanas Račiūnas. Filmas, pavadintas „Streikas“, buvo nebylusis filmas, kuriame buvo vaizduojamas darbininkų streikas fabrike. Nepaisant ribotų to meto technologijų ir išteklių, „Streikas“ sulaukė kritikų ir komercinės sėkmės ir atvėrė kelią būsimiems lietuvių kino kūrėjams.
XX a. trečiajame ir ketvirtajame dešimtmetyje lietuvių kinas toliau augo ir klestėjo. Daugelyje šio laikotarpio filmų daugiausia dėmesio buvo skiriama nacionalinėms temoms ir istoriniams įvykiams, taip pat socialinėms problemoms, pavyzdžiui, skurdui ir nelygybei. Žymiausi šio laikotarpio filmai: Algirdo Dausos režisuotas „Dievų miškas“ (1957 m.), kuriame pasakojama apie lietuvių rašytoją, Antrojo pasaulinio karo metais išsiųstą į sovietų darbo stovyklą.
Sovietmečiu lietuvių kinas susidūrė su daugybe iššūkių. Valdžia griežtai kontroliavo kino pramonę, o kino kūrėjams teko laviruoti tarp griežtų cenzūros taisyklių ir valdžios propagandos. Nepaisant šių kliūčių, Lietuvos kino kūrėjai ir toliau kūrė prasmingus ir verčiančius susimąstyti filmus.
1990 m. Lietuvai atgavus nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos, Lietuvos kine kilo nauja kūrybiškumo ir laisvės banga. Kino kūrėjai galėjo tyrinėti naujas temas ir idėjas, o kino pramonė vėl pradėjo augti ir klestėti. Iš šio laikotarpio filmų paminėtinas Šarūno Barto režisuotas filmas „Koridorius“ (1995), kuriame pasakojama apie grupę jaunų lietuvių, nusprendusių palikti savo šalį ir ieškoti geresnio gyvenimo Vakaruose.
Pastaraisiais metais lietuviškas kinas ir toliau sulaukia pripažinimo tiek šalies viduje, tiek tarptautiniu mastu. 2012 m. įsteigtas Lietuvos kino centras, kurio tikslas – skatinti ir remti Lietuvos kino pramonę, o Lietuvos kino festivalis tapo svarbiu tarptautinio kino kalendoriaus renginiu.
Pabaigai
Lietuvos kinas turi turtingą ir įvairialypę, daugiau nei šimtmetį trunkančią istoriją. Nuo ankstyvosios nebyliosios eros iki šių dienų Lietuvos kino kūrėjai nagrinėjo įvairias temas ir idėjas, kurdami prasmingus ir verčiančius susimąstyti filmus. Nepaisant to, kad per daugelį metų susidūrė su daugybe iššūkių, Lietuvos kinas ir toliau auga bei klesti, todėl ateinančiais metais galime tikėtis dar daugiau puikių šios gyvybingos pramonės šakos filmų.