Laukiant šeimos pagausėjimo, vienu sudėtingiausiu uždaviniu tampa mažylio vardo parinkimas. Ankščiau lietuvių šeimoje buvo gyva tradicija naujam vaikui šeimoje duoti šeimos vardą. Dažnai tai būdavo senelio, prosenelio, kartais tėvo vardas laukiant berniuko ir močiutės ar prosenelės, laukiantis mergaitės. Todėl iki šių dienų išlikę tokie tradiciniai Lietuvių vardai kaip Laima, Aušra, Rasa, Mindaugas, Gintautas, Arvydas. Tačiau tėveliai, besivaikantys naujų madų, neretai pamiršta lietuviškus vardus, tokius kaip Irmantas, Rimas ir kiti. Kodėl?
Bijome atgyvenų
Dažniausiai vaikų vardai, kurie tais metais yra populiariausi, renkami pagal tai, koks tuo metu yra laikmetis, pasaulio aktualijos, netgi populiarūs žmonės. Todėl kai kalbame apie tradicinius, kadaise visiems dažnai sutinkamus vardus, tokius kaip Jonas, Anelė, Juozas, Petras, tenka sutikti, jog tėveliai tokių vardų vengia tiesiog todėl, jog mano, kad jie yra atgyvena. Turbūt ne vienas turi senelę Eleną, Elvyrą ar senelį Konstantiną. Nors visi šie vardai toli gražu nėra lietuviški, ilgą laiką lietuvių tarpe jie buvo itin gajūs ir dažnai sutinkami. Tačiau keičiantis laikmečiui dažnai jaunoji karta mėgsta išsiskirti, atsiriboti nuo to, kas priimtina tėvams ar seneliams. Tai pastebima ir varduose. Ypač laisvėjant Lietuvai, laisvėjo ir vardų pasirinkimas, todėl ir tokių tikrai lietuviškų vardų kaip Aušra, Rasa, Irmantas, Rimas šiandien ir sutinkame gana retai.
Vaikomės naujovių
Tuo tarpu išsižadėję savo lietuviškų, tradiciją ir gilią prasmę turinčių vardų, ne retai vaikams renkame tikrai ne pačius geriausius ir universaliausius vardus. Renkant atžalai vardą labai svarbu pagalvoti apie tai, ar vardas tikrai bus priimtinas įvairių kultūrų žmonėms, kaip jis skambės kitomis kalbomis ir ar jis bus įdomus ir geras po kelių dešimčių metų. Štai prieš gerą dešimtmetį ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje, Latvijoje bei Estijoje buvo galima sutikti nemažai Raulių, Paulų ar net Chuanų. Nes būtent tuo metu mūsų regione itin sužibėjo Lotynų Amerikos serialai, kurie paliko neišdildomą įspūdį kai kuriems tautiečiams ir kaimyninių šalių gyventojams. Todėl žmonės rinkosi vaikus pavadinti būtent tokiais vardais. Be to, juk ne retai tėveliai mėgsta vaikus pavadinti ir savo mėgstamų atlikėjų, sportininkų ar kitų žymių žmonių vardais. Todėl pasaulyje tiek daug Deividų, Robinų, Edvardų, Viktorijų ar Anastazijų. Žinoma, tai nėra blogi vardai, tačiau ar jie prastesni už lietuviškuosius, tokius kaip Irmantas, Rimas, Rasa ar Mindaugas?