Nekilnojamo turto vertinimas leis nustatyti realią objektų kainą

nt

Nekilnojamo turto vertinimas tampa labai svarbiu žingsniu tiek parduodant turtą, tiek jį perkant. Turto pardavėjui tikslus jo įvertinimas padės greičiau parduoti bet kokį statinį, nepatiriant nuostolių. Tuo tarpu, jeigu esate nekilnojamo turto pirkėjas,  sutaupysite, nes nebus rizikos permokėti, žinosite ar Jūsų būsimas pirkinys atitinką realią rinkos kainą. Ši procedūra praverčia ir tuo atveju, jei planuojate pirkti turtą su paskola. Tuomet prireiks oficialaus turto vertinimo, kurį privalo atlikti profesionalus, kvalifikuotas specialistas.

Dažną nekilnojamo turto pirkėjai ar pardavėjai nuogąstauja, jog tai keblus ir ilgas procesas. Verta žinoti, jog tai priklauso nuo vertinamo turto apimties ir tikslo. Beje, skubame nuraminti, procesas tetrunka apie 2-4 darbo dienas. Aiškumo dėlei pateiksime pagrindinius turto vertinimo etapus:

  • Turto identifikavimas ir dokumentų analizė. Priklausomai nuo to, kokio tipo yra vertinamas turtas – butas, namas, žemės sklypas, kelių pastatų komleksas-nustatoma, kokių prireiks dokumentų, atliekama išsami objekto dokumentų analizė. Dažniausiai tai būna kadastrinių matavimų bylos, o nebaigtiems namams – statybos leidimas, projektinė namo dokumentacija.
  • Turto apžiūra. Šią apžiūrą paprastai atlieka vertintojas arba jo asistentas. Užsakovas, tuo tarpu, privalo suteikti galimybę apžiūrėti turtą tiek iš vidaus, tiek iš išorės. Žinokite, jog  turtą vertinantis asmuo turi teisę fotografuoti.
  • Vertinimo ataskaitos rengimas. Gavus iš užsakovo reikiamus dokumentus, ir atlikus apžiūrą, Kai bus gauti iš užsakovo visi reikalingi dokumentai ir atlikta nekilnojamo turto apžiūra, beliks sekantis žingsnis – turto vertės ataskaita.
  • Dokumento įteikimas. Kai galutinai parengiama ataskaita, ji įteikiama užsakovui arba jo įgaliotam asmeniui.

Kitas ne ką mažiau svarbus klausimas tiek pirkėjui, tiek pardavėjui  – kokie veiksniai įtakoją nekilnojamo turto  kainą? Vienas svarbiausių veiksnių yra vieta. Be abejonės, namas ar butas miesto centre, turintis patogų susisiekimą su svarbiais objektas (parduotuvės, poliklinika, mokykla, darželis ir kt.), visuomet turės didesnę vertę. Kitas svarbus veiksnys – tai būsto ar pastato įrengimas. Labiausiai vertinami kokybiškai įrengti gyvenami būstai, kai galima iš karto apsigyventi juose. Tik reikia įvertinti tai, jog žmonių skoniai skiriasi. Tad tradiciškai, bet moderniai įrengtas butas ar namas išties bus vertingiausias. Verta žinoti, jog didelę įtaką turi ir rinkos situacija. Tai priklauso nuo tos dienos šalies ekonominės padėties, kuri įtakoja ar tuo metu bus daugiau parduodančių ar perkančių nekilnojamą turtą.

Nekilnojamo turto vertintojai pabrėžia, jog egzistuoja ir tokie veiksniai, kurie neturi įtakos būsto, pastatų vertei. Vienas tokių – tai kaina už kurią buvo įgytas turtas, investicijos  remontui.  Nekilnojamo turto vertinimas atskleis tikrą, realią šiandienos  kainą, neatsižvelgiant į tai, kiek jis kainavo anksčiau.

Nekilnojamo turto vertinimas užsakomas ne tik parduodant  ar perkant. . Tokių paslaugų prireikia skyrybų, paveldėjimo, dovanojimo, turtinių ginčų atvejais. Šias paslaugas užsako ir teismai, bankai, įvairios įmonės ir kt.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *