Šviesos valdymas namuose – iš kokių elementų jis susideda?

apšvietimo valdymo sistemosNamai turi idealiai atitikti mūsų poreikius, to siekiama visuomet. Šviesos valdymas namuose – tarsi nedidelės visatos apšviestumo kontroliavimas, visiškai priklausomas nuo mūsų norų. Kontroliuodami namuose ar kitose patalpose šviesą su išmaniomis sistemomis, mes ir sutaupome elektros energijos suvartojimą, ir sukuriame tokias apšviestumo aplinkas, kokios geriausiai tarnauja mūsų poreikiams. Apšvietimo valdymo sistemos – ką apie jas reikėtų žinoti?

Kas yra šviesos valdymas?

Net ir paprasčiausias laidas, jungiantis lemputę ir bateriją jau yra tam tikra primityvioji šviesos valdymo sistema. Tačiau nuo šios pirminės fizikos vadovėlyje išdėstytos struktūros yra pažengta labai toli. Dėl to šviesos valdymo sistemos namuose mus perkelia visiškai į kitą komforto lygį. Dažnai norint integruoti šviesos valdymo sistemas vien pirminių elementų nepakanka. Kokių jų dar reikia? Pagrindiniai elementai:

  • Diodinis šviesos reguliatorius švelniai įjungia lemputes, todėl paties įjungimo metu tausojamos lempos ir energija. Apšviestumas taip pat gali būti reguliuojamas nuotoliniu būdu. Tinka diodinių modifikuotų, kompaktinių liuminescencinių, aukštos įtampos halogeninių lempų įjungimo kontroliavimui.
  • LED šviesos intensyvumo reguliatorius. Dažniausiai tai – universalus pasukamas šviesos reguliatorius, leidžiantis pasirinkti norimą apšviestumą – nuo skaisčios intensyvios šviesos, iki malonios prieblandos. Prijungti prie centrinės šviesos valdymo sistemos, reguliatoriai valdomi ir nuotoliniu būdu.
  • Mygtukinis jungiklis – klasikinis pasirinkimas, leidžiantis reguliuoti apšvietimą ir rankiniu būdu, ir prijungus prie nuotolinio valdymo sistemos.
  • Automatinis jungiklis ir judesio detektoriai – itin praverčia viešo naudojimo patalpose, kur reikalingas judesio detektorius ir pagal jį įjungiama arba išjungiama šviesa. Efektyvus būdas taupyti ir neeikvoti elektros energijos tuomet, kai patalpoje nėra žmonių. Atitinkamai gali būti naudojamas ir lauko erdvėms, pavyzdžiui, kiemui apšviesti.

Nuotolinis šviesos valdymas – kodėl naudingas?

Šviesos valdymas – tai vienas svarbiausių parametrų, kuriuos verta valdyti būtent nuotoliniu būdu.  Mat būtent šviesą mes tai įjungiame, tai išjungiame, judėdami iš vienos patalpos į kitą. Kai galbūt namų temperatūrą, drėgmę, garsus ir kitus parametrus valdome ne taip dažnai – vos kartą ar kelis per dieną. O štai šviesos valdymas svarbus nuolat, ypač keičiantis dienos ir nakties metui lauke. Todėl svarbu turėti kuo patogesnę šviesos valdymo sistemą.

Nuotolinis apšvietimo valdymas leidžia užprogramuoti tam tikras aplinkas (pvz., „Vakaras“, „Diena“ ir pan.), kurios iškart įjungia tam tikrus šviesos nustatymus ir leidžia mėgautis tinkamiausiu apšvietimu. Tai sutaupo laiko ir kaskart įjungia šviesas tinkamai. Priklausomai nuo pačių lempų pobūdžio, kai kur gali būti reguliuojamas šviesos stiprumas, kai kur – lempos tiesiog įjungiamos ir išjungiamos. Patogu apšvietimo sistemas valdyti su nuotolinio valdymo pultu, naudojant lietimui jautrų centrinį kontrolės skydelį arba tiesiog – savo išmanųjį telefoną.

Kaip veikia automatiškai įsijungiančios šviesos?

Priklausomai nuo pasirinktos sistemos, automatiškai įsijungiančios šviesos gali būti pritaikomos lauko ar vidaus erdvėms apšviesti, būti atsparios skirtingos aplinkoms. Tokio tipo jungikliai yra susieti su judesio detektoriais. Priklausomai nuo sistemos, galima pasirinkti, kad būtų apšviečiama esant skirtingo pobūdžio judesiams, jutikliai gali itin jautriai reaguoti į judesį arba reaguoti silpniau.

Kas yra šviesos valdymas su KNX?

KNX leidžia valdyti apšvietimą, integravus jo kontrolę į bendras išmanias valdymo sistemas. Galima rinktis įvairaus tipo sensorinius jungiklius.  Tokie patalpų valdikliai gali turėti išmaniuosius ekranus arba paprastesnes valdymo prieigas. Paprastai drauge yra valdomos ir kitos patalpos aplinkos: temperatūra, drėgmė, galimai garsas, kiti elementai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *