Mokesčių grąžinimas Norvegijoje bei išmokos už vaikus: nepraraskite to, kas priklauso

mokesčių grąžinimas NorvegijojeNusprendusieji lieti prakaitą svečioje šalyje, kelti pastarosios ekonomikos lygį bei, aišku, tikėdamiesi kur kas solidesnių pajamų, turėtų pasidomėti ir kitomis teisiškai priklausančiomis galimybės papildyti savo biudžetą.  Emigrantams turėtų būti aktualu mokesčių grąžinimas Norvegijoje bei galimybė gauti priklausančias išmokas už auginamus vaikus – sumos išties viliojačios. Tiesa, norint gauti viską, kas priklauso, negalima sėdėti sudėjus rankų ir laukti – būtinas pačio asmens aktyvumas.

Kas pretenduoja į šias finansines galimybes? Neretai menkai informuoti žmonės, mano, jog būtina sąlyga – tos šalies pilietybė. Tikrai ne. Natūralu, jog kalbant apie mokesčių susigrąžinimą, yra privalu legaliai dirbti ir mokėti kiekvienam dirbančiąjam privalomus mokesčius – duodi, bet dalį ir atgauni. Tuo tarpu išmokos už vaikus Norvegijoje priklauso užsiregistravusiems gyventojų registre, tai yra informavusiems apie savo buvimą. Pinigai gaunami ne tik už vaiką, gimusį Norvegijos teritorijoje, bet ir pastarąjį atsivežus iš kitos šalies. Išimties tvarka įmanoma gauti išmoką dirbant  Norvegijoje, o vaikeliui augant Lietuvoje.

Legalus darbas užtikrina, jog kiekvienais metais sulaukiama elekroninės ar popierinės mokesčių deklaracijos formos. Tačiau tai nereiškia, jog ją užtenka tik pasirašyti ir išsiųsti: privalu patikrinti, ar visi įrašyti duomenys yra teisingi bei nurodyti kito pobūdžio patirtas išlaidas, už kurias taip pat yra įmanomas mokesčių grąžinimas Norvegijoje. Taigi, įrašykite:

  • kiek kainavo gyvenamosios vietos nuoma ar kiek palūkanų sumokėjote už būsto paskolą per deklaruojamus metus;
  • kiek išleidote elektrai;
  • kokią sumą sumokėjote už vaikų darželį;
  • kiek išleidote už važinėjimą mokamais keliais;
  • kiek kainavo kelto ar lėktuvo bilietai į tėvynę (reikia įgyti asmens, važinėjančio į kitą šalį dirbti, statusą – taip vadinamąjį “Pendler”).

Tiesa, jūsų įrašai bus beverčiai, jei neturėsite tai grindžiančių dokumentų – sąskaitų-faktūrų, kvitų ir panašiai.

Turintiesiems atžalų Norvegija – tikras rojus finansine prasme, kadangi yra įmanoma gauti net kelių rūšių išmokas vienu metu. Visiems be išimties vaikams iki aštuoniolikos metų priklauso pagrindinė finansinė parama – “barnetrygd”. Jei vaikas nelanko valstybės finansuojamo darželio arba ten praleidžia ne visą dieną, yra skiriama papildoma priežiūros išmoka – “kontantstøtte”. Tiesa, šios išmokos už vaikus Norvegijoje turi apribojimus – mokamos tik 11 mėnesių vaikams nuo 1-erių iki 3-ejų metų. Turintieji pakankamą darbo stažą (įskaičiuojamas darbas ne tik Norvegijoje , bet ir kitose Europos ekonominės bendrijos šalyse), gauna tėvystės arba motinystės pašalpas. Jei ši sąlyga netenkinama, gimus vaikui, valstybė šeimą paremia vienkartine išmoka.

Tiek mokesčių gražinimas Norvegijoje, tiek ir vaikams priklausančių išmokų klausimas gali būti sprendžiami su tos srities specialistų pagalba – taip išvengsite biurokratinių vingrybių, galėsite atgauti pinigus už praėjusį laikotarpį.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *