Profesionali daugiabučio prižiūra: mitai ir tikrovė

Namo administravimas

Daugiabučiai Lietuvoje dažnai susilaukia pašaipų. Jie vadinami skruzdėlynais, irštvomis „-kiemiais“. Pašiepiantis tonas dažniausiai girdimas iš individualiuose namuose gyvenančių žmonių. Aišku, tokia nuomonė nėra pagrįsta, tačiau pavieniai atvejai gali būti labai blogu pavyzdžiu. Dažniausiai neprižiūrimas ir prastai administruojamas daugiabutis susilaukia tokių epitetų.

Namo administravimas turi būti atliekamas profesionaliai. Kas tai yra? Tai reiškia, kad kiekvienas daugiabutis namas turi būti valdomas ne mėgėjo bendrijos pirmininko, o profesionalios įmonės, suteikiančios tam tikras garantijas. Nuo senų laikų buvo įprasta, kad daugiabutis turi savo bendriją, o šiai vadovauja Pirmininkas. Ar toks valdymas pranašesnis? Vargu…

Šiuo metu visuomenėje vis dar sklando keletas mitų, kurie daugiau ar mažiau nutolę nuo tikrovės. Norėtume keletą jų paminėti.

1 mitas. Pirmininkas geriau tvarkosi, nes tame name gyvena. Visiška netiesa. Pirmininkas nebūtinai gali būti profesionalus valdytojas. Kitas momentas yra Pirmininko draugystė su tam tikrais gyventojais ir priešiškumas su kitais. Tokie kaimyniški santykiai gali turėti įtakos visam namo valdymui. Tada daugiabučio priežiūra bus aktuali tik privilegijuotiems… Samdoma įmonė tame name negyvena ir į visus gyventojus žiūri vienodai. Dėl to jos valdymo kokybė yra geresnė.

2 mitas. Bendrija pigiau. Ne visada. Reikalai pakrypsta blogojon pusėn tada, kai kas nors sugenda, reikia keisti langus laiptinėse, remontuoti liftą ir t.t. Profesionali administratorių įmonė, valdanti daugybę namų, gali rasti pigesnius darbų rangovus, nes užsakymai per kelis namus bus didesni. Vienetinis rangovas su tokiu pat užsakymu akivaizdžiai paprašys daugiau… Kur čia tas pigumas? Už šiukšlių išvežimą juk reikės mokėti tai pačiai šiukšlių vežimo kompanijai, kurią samdo ir profesionalūs administratoriai ir bendrijos pirmininkai.

3 mitas. Su pirmininku gali žmogiškai pasikalbėti. Gali kalbėtis, bet ar tikrai jis bus linkęs visiems kaimynams vienodai žmogiškai padėti? Gal kažkokias įmokas ir galima atidėti, tačiau kas bus toliau? Pirmininkas juk nepadengs įsiskolinimų už kitus gyventojus, o jau tada žmogiškai kalbai nebbus jokio noro. Profesionalūs administratoriai paskiria kiekvienam namui projektų vadovus, su kuriais irgi galima kalbėtis.

4 mitas. Daugiabučių administravimo bendrovės negina gyventojų interesų. Visiška nesąmonę. Tai juk verslas. Gyventojai sumoka kas mėnesį, kad be švaros, tvarkos būtų ginami jų interesai. Tiesa, galima sumokėti ir bendrijos pirmininkui, bet jis gali ginti ne visų, o brangiausiai sumokėjusių interesus.

5 mitas. Daugiabučio namo administravimas yra paprastas. Individualaus namo, kuriame gyvena viena šeima, administravimas yra nepaprastas, ką jau kalbėti apie 100 šeimų talpinantį daugiabutį? Tai tikrai ne paprasta užduotis, su kuria geriausiai tvarko tik profesionalai.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *